LİPOSUCTİON SONRASI SÜREÇ

Sonuç ne kadar motivasyon sağlasa da operasyon sonrasında ki  süreç hastayı kaygılandırmaktadır.  Bu yazıda ki amaç bu kaygıları yok etmek değil  operasyon öncesi hastayı bilinçlendirmektir.  İşte bu süreçteki  etkenler;

Beslenme; hasta operasyon sonrası 6 saat hiçbir şey yiyip içmez. Sonrasında sıvı ve yumuşak gıdalarla başlar. İlk 24 saat sıvı takviyesi doktor tarafından aspire edilen yağ miktarına göre ayarlanır. Bu arada idrara çıkışı da takip edilir.

Hasta sonrasında ortamla 2500 cc su içmesi önerilir. Eğer çok sıvı alınırsa bacak ve akciğerde ödemine; az sıvı tüketildiğinde  hipotansiyona sebebiyet verebilir.

Hastanın evde kalorisi normal fakat  vitamin,  protein ve mineralarden zengin  besinler tüketmesi önerilir.  Kabızlık şikâyeti olmaması için lifleri gıdalar ile beslenir.

Yürüyüş; operasyondan hemen sonra hasta ağızdan gıda alımından sonra önce otur ve sonrasında  en az 10 adımlık bir yürüyüş yapar. Eğer anemi ve hipotansiyon mevcutsa yürüme ertelenebilir. Yürüyüşler yalnız yapılmamalıdır.

Emboli;  ayak toplardamarlarındaki pıhtının akciğer veya beyne göçü ile kalıcı hasara neden olabilir.  Bu olay bilindiğinin aksine pıhtı yağ pıhtısı değil kan pıhtısıdır.

Operasyonda fazla yağ aspire edilmesi, operasyon süresinin uzun olması, sigara kullanımı, obesite varlığı, doğum kontrol hapları kullanılması, mevcut kalp-damar hastalıkları ve operasyon sonrası hareketsizlik  emboli ihtimalini artırır. Bunların varlığında tedbirler alınır. Çorap kullanımı, kan sulandırıcı kullanımı ve erken mobilizasyon ile emboli riski azaltılır.

Anemi; VASER liposuction ile kanama miktarı daha az olmaktadır. Fakat gine de fazla miktarda yağ aspirasyonunda kan değerleri kontrol edilir. Kan miktarı 8 mg/dl altında ise kan transfüzyonu düşünülür.

Korse kullanımı; operasyondan sonrasında vücudun şekillenmesi için gereklidir. Ayrıca ödemin kontrolu  ve kanamanın sınırlanması açısından önemlidir. Korse yeteri kadar sıkmalıdır. Hatta giyilmesi zor olmalıdır. Ucuz korseler terletme ve kaşıtmaya neden olması ile süreci körü etkiler.

Ödem geçtikten sonra korse ya bir küçük bedenle değiştirilmelidir.  Korseler 3-4 hafta sürekli sonrasında gün içinde aralılıkla giyilmelidir.

Ekimoz (morluk); vaser liposuctda morluklar çok az olmaktadır. Çoğunlukla korse katlantı yerinde olmaktadır,  olan morluklarda 7-10 gün içinde geçmektedir.

İlaç kullanımı; hastalar evde ağrı kesici 7 gün antibiyotik 5 gün kullanır.

Masaj; 10 gün sonra  lenf dranaj masajları yapılması uygundur. İyileşmeyi ve ödemin atılmasını hızlandırır. Lenf drenajı dışında da yüreme egzersizleri masaj olarak kullanılır.

Akıntı; bazen sulu kana benzer sızıntı şeklinde akıntı olabilir. Bu akıntı aslında istenen bir durumdur. 3 gün devam edebilir.

Bu kadar çok etmen olmasına rağmen hasta doktor dayanışması ile aşılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

newspaper templates - theme rewards