Plastik Cerrahi Kongresi Sonrası Kars’ta Bir Gün

Yıl 2009.

Uzman olalı daha 1 yıl olmamış, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik Cerrahi Servisinde çalışıyorum. Derneğimiz kış sempozyumlarını kayak merkezlerinde yaparlardı. Ben ise o zamana kadar kış sempozyumuna katılmamıştım. Asistanımız Salih Emre Üregen ile birlikte Kars kongresine katılma önerisi çok hoşuma gitti. Kongrelerde sosyal etkinlikler yapılsa da turdan öteye gitmiyor fikrindeydim.

Benim için bir şehri tanımak; yalnız ve huzur içinde o şehrin sokaklarında yürümek ve nefes alırken, o şehrin ruhunu solumakla olabilirdi ancak. Orhan Pamuk’un KAR romanından Kars’ı biraz tanımıştım. Kars’a gidip de Kars ile haşır neşir olmadan gelmek olmazdı. Sevgili hocamız Ali Teoman Tellioğlu’nun onayı ile uçak biletimizi bir gün sonrasına aldık.

Nitekim Sempozyum bitiminde pazar günü Sarıkamış’tan Kars’a geldik. İki gün önce her tarafın bembeyaz olduğu şehir, karların biraz erimesi ile dere ve kaldırım kenarlarında çöpler belirmiş ve bu görünüm gözümüze hoş gelmemişti. Karın yerden hiç kalkmadığı şehirlerde bu hoş olmayan görüntü olurmuş, bu durumu da görmüş olduk.

İlk durağımız Kars Öğretmenevi oldu. Düşündüğümüz konforda değildi. Bir hayal kırıklılığı yaşasak da planı bozmadık. Odamız 2 tane tek kişilik yatağı olan, koca bir sınıf büyüklüğündeydi. Oda soğuktu ve ısınması zaman alacaktı.

Oyalanmayıp kendimizi dışarı attık. Ne yiyeceğimiz belliydi; KAZ! Nerede yiyeceğimizi sorarak bulduk. Sonunda şehrin en nezih lokantasına gittik. Kaz eti sonbaharda yabanda avlanan kazlar temizlendikten, tuzlanıp beklemeye bırakıldıktan sonra servis ediliyormuş. Yani kes pişir değil.

Ben ilk defa tadacağım lezzetlere karşı dirençliyimdir. Fakat bulgur pilavı ve turşunun yardımı ile büyük bir hazla yedim. Bütün önyargılarıma rağmen kaz etini çok sevdim. O lezzet şimdi yine beni çağırıyor!

Bir yandan Salih ile daldan dala atlayıp sohbet ediyoruz bir yandan da insanın kuş gibi hafif olmasının şaşkınlığını yaşıyorum. Konuşmalardan anlıyorum ki bütün bu kalabalık; hafta sonu şehre gelen genç köy öğretmenleri, çoluk çocuğunu yemeğe getiren memurlar, köyüne gitmeden önce kendini ödüllendiren köylülerdi ve ortama farklı bir hava katıyorlardı.

Sonrasında 20 metrekarelik temiz ama ünlü olmayan bir künefeciye gittik. Künefeleri çay eşliğinde yiyerek oradan kalktık. İtiraf etmeliyim ki Hatay ve Diyarbakır’da yediğim künefeden çok daha güzeldi.

Karşılıklı olarak dizilmiş meşhur Rus binaları arasında yürüdük. Güneş yer-yer yüzümüze vurup gözlerimizi kamaştırıyordu. Salih’in arkadaşını Kars Ordu evinde ziyaret etmemiz sayesinde, o binaların da içini görmüş olduk. Tavanlar yüksekti. Niye yüksek ki! ‘’Buralar nasıl ısıtılır?’’ düşünmeden edemedim.

Şehrin en ünlü sokağında bir dükkana girdik. Çeşit-çeşit kaşarlar, ballar ve daha nice yöresel ürünler vardı. Hediyelik alışverişimizi yaptık. Hediyelerimizin ne kadar değerli olduğunu hediye sahiplerine verdiğimizde anladık. Bu tempodan yorulan Salih öğretmenevine gitti. Ben kaldığım yerden tek başıma devam ettim.

Kars’ta gün daha erken gelirmiş. Gün kararmak üzere iken, başka bir caddeden galiba kuzey yönüne yürüdüm. Ellerimi arkada bağlamış bir o dükkana bir o insana bakarak yürüdüm. Kar romanı aklıma geldi ve ‘Acaba takip ediliyor muyum? Beni bu insanlar ajan olarak görüyorlar mı?’’ diye düşündüm.

Bu arada yerel seçimler öncesi idi. Seçim arabaları şarkılar, türküler çalarak propaganda yapıyorlardı. Kars’ta 3 parti hakimiyeti paylaşıyormuş. BDP’nin seçim bürosunda Kürtçe türküler çalınıyor, gençler Kürtçe konuşup, şakalaşıyorlar. Az ilerde MHP seçim irtibat bürosu vardı. ‘’Anadolu bu olsa gerek! ‘’diye düşündüm. İçinde doğurduğu değerleri birbiriyle birlikte yaşamayı da öğretmiş.

Gün karamış, kar yağışı artmıştı. Öğretmenevine gittiğimde Salih yeni uyanmıştı. Bu Kars akşamında Galatasaray maçı vardı. Kendimi uzaya gitmiş gibi hissederken, Galatasaray hala Türkiye’de olduğumu hatırlattı.

Gün çok uzundu.

Ne yaşanırsa yaşansın sonunda akılda kalan bu kadar yazı.

Sağlıklı ve mutlu olun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

newspaper templates - theme rewards