ERKEK SPORCULARDA LİPOSUCTİON

Son zamanlarda kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de iş ve özel hayatta dış görünüşün başarı ve güç açısından daha fazla önemsenmeye başladığına tanık oluyoruz. Arzuladığı vücuda sahip olmayıp “Eğer istediğim vücuda sahip olsaydım daha başarılı olurdum” diyen erkekler, hedeflerine yaklaşmak için spor ve diyet yapıyor, şık giyiniyor ve hiç çekinmeden estetik operasyonlar için bıçak altına yatıyor. Ve “Erkeklerde Yağ Aldırma Nasıl Yapılır”  yada “Erkekler Yağ Aldırır mı?” diyen erkekler bunu merak ediyor.

 

       Liposuction

Bel ve bel ile kalça arasında yer alan aşk kolları (simit veya aşk tutamakları da deniyor) bölgelerinde toplanan yağlar, istedikleri vücut şekline ulaşmak isteyen erkekler için sinir bozucudur. Bu bölgelerdeki yağlardan diyet ve spor ile kurtulmak diğer bölgelere nazaran çok daha zordur. Bu bölgedeki yağlardan kurtulmak isteyenler genelde liposuction yani yağ aldırmayı tercih etmek durumunda kalıyor. Kadınların kendilerine özgün şartlardan dolayı daha kolay kabul ettiği bu operasyona erkeklerin karar vermeleri çok zor olmaktadır.

       Hi-Defination

Sportif ve öz bakımını önemseyen erkeklerde liposuction ile karın bölgesine baklava dilimi görüntüsü vermek ve kadınsı meme görünümü düzeltmek daha kolaydır. Aslında erkeklerde uygulanan liposuction tekniği, kadınlara uygulanandan farklı değildir. Buradaki esas fark, Vaser liposuction kullanılarak Hi-defination (kaslı görünüm sağlar) yönteminin uygulanmasıdır.

 

       Aşk Kolları

Bel kavsi oluşturan bölgede olan yağlanmaya aşk kolları denir. Barındırdığı bağ dokusu nedeniyle çok özel tekniklerle müdahaleyi gerektirir. Bu bölgeden bilinen yöntemlerle yağ almak ve bu bölgeye yara iyileşme mekanizması etkisi ile şekil vermek zordur. VASER liposuction yöntemlerini devreye koyup etkili sonuçlar alınabilir.

       Alkol Alan ve Spor Yapmayan Erkekler

Spor, diyet yapmayan ve çoğunlukla alkol kullanan ama ideal karın sahibi olmak isteyen orta yaş üstü erkeklere çözüm üretmek daha zordur. Çünkü bu durumda karşımıza bir de karın kaslarında bozulmalar çıkmaktadır. Peki bu durumda yapılacak hiç bir şey yok mudur? Tabii ki vardır. Bu durumda öncelikle operasyon öncesinde belirli bir süre diyet ve egzersiz programları uygulanmalıdır. Bu spor ve diyet programının operasyon sonrasında uygulanması, istenen görüntüye ulaşmada başarı şansını %100’e yakın bir orana çıkarabilir. Bu hastalara ihtiyaç halinde daha iyi görünüm için karın germe işlemi de uygulanabilmektedir.

 

        Spor Yapan ve Kendine Bakan Erkekler

        Spor yapılmasına rağmen erkek sporcularda aşk kolları ve rezidu yağ tabakaları kolaylıkla alınabilmektedir. Kas yapıları daha fit olduğu için kaş şekillendirmeye gerek duyulmaz ve liposuction sonra çok iyi sonuç elde edilir.

 

       Jinekomasti

 

       Erkek memesinin kadınsı görünümüdür. Fizyolojik olarak yenidoğan dönemde, ergenlikte ve yaşlılıkta görülür.  Ergenlik döneminde erkeklerin % 64’ü, yaşlılarda % 30 oranında görülmektedir. Jinekomastinin sebebi çoğu zaman bilinmektedir.,

laç kulanımı, kilo artışı veya kaybı(özellikle sporcularda), karaciğer hastalığı veya hipertiroidizm öyküsü varlığı araştırılmalıdır.  Ayrıca belirli sendromlar ve ya kanserlerin varlığı da araştırılmalır.

Sporcularda kas gelşimi ve kuvet artımı için stroidler kullanılır. Ağızdan alınan Dianabol, Winstrol ve Decad-Durabolin steroidler hızlı etkilidir. Kullanımın kesilmesi sonrasında 1 sonra vücuttan tamamen atılır. Sporcularda kullanımı yasaklansa da kullanımı yaygındır. Bu preparatların en çok yan etkisi jinekomasti oluşumun asebep vermesidir.   Tabii ağız yoluyla kullanım karaciğer ve böbrek toksitesi yaptığını belirtmekte fayda vardır.

İlaç kulanımı, kilo artışı veya kaybı(özellikle sporcularda), karaciğer hastalığı veya hipertiroidizm öyküsü varlığı araştırılmalıdır.  Ayrıca belirli sendromlar ve ya kanserlerin varlığı da araştırılmalır.

         Jinekomasti hastalarında öyküsünde semptom yoksa bir araştırmaya gerek yoktur. Tedavisi cerrahidir. Belirgin bir kitle yokluğunda (muayane ve ultrason ile tespit edilir) liposuctiom uygunabilinir.  Özellikle yağ dokusu fazlalığı olanlarda çok daha faydalı olur. VASER liposuction özellikle meme gland dokusu ve fibröz dokusu olanlarda VASER liposuction daha faydalı olmaktadır. Çünkü istenmeyen görüntüyü azaltiği gibi gögüs kasları şekli korunmaktadır.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

newspaper templates - theme rewards