Liposuction Adaylarının Bilmesi Gerekenler

Liposuction: Cerrahi küçük kanüller ile yağların vücut dışına aktarılması işlemidir. Vücud şekillendirmede en iyi yöntemlerden biridir. Estetik sonucu elde etmekte en önemli belirleyicilerden birisi hasta seçimidir. ‘Liposuction’ isteyen hastaların tamamı ideal hastalar değildir.

Görüşme ile hastaların arzuları belirlenir. Bu süreçte ”hasta vücudu ile ilgili nelerin değişmesini beklemektedir?”, sorunun cevabı aranır. Daha sonra cerrah bu operasyon ile nelerin yapılabileceğine ve yapılamıyacağını gerçekçi bir şekilde hastaya anlatılır. Hastaların bir kısmı abdominoplasti( karın germe) gibi alternatif bir yönteme yada liposuction ile birlikte kombine cerrahi presedürlere ihtiyaç duyabilirler.  Cerrah özellikle liposuction için ideal olmayan adaylar belirleyip bilinçli hareket etmelidir. Örneğin;
1. Mükemmeliyetçi hastalar,
2. Beslenme problemi olan ağır depressif hastalar,
3. Kilo veremiyecek durumdaki çok kilolu hastalar ve cerrahinin bu sorunu gidermesi beklentisi olanlardır.
ideal olan hastalar stabil vücut kilosu ile birlikte diyet ve egzersiz yapanlardır. sık sık kilo alıp verme hikayesi olanlar liposuction sonrası kilo alma açısından risk oluştururlar. En az 6-12 ay süre ile vücud ağırlığını koruması ve diyet ile egzersiz rejimini uygulaması gerekir.
Liposuction obesite tedavisi için kullanılmamlıdır. Diyete dirençli ve genetik olarak birikmiş yağların uzaklaştırılmasında kullanılırız.
Bu hastalarımızı detaylı olarak muayene ederiz. problemli bölgeler muayenenin odak noktasını oluşturuyorsa tüm vücud kontürünün değerlendirilmesi yaparız. Selülit ve asimetriler saptanır. Önemli ise hastanın dikkati bu bölgeye çekilir. Karın bölgesindeki fıtık, abdominal duvar gevşekliği, karın duvarının bütünlüğünü etkileyecek her durum dikkatlice tespit edilmeye çalışırız.
Nihai sonucu önemli derecede etkileyecek önemli fiziksel bulgulardan biri de hastanın deri tonusu ve kalitesidir. derinin gevşekliği kalın deri işlem sonrası retrakte yani büzüşerek istenen sonuç daha kolay alınabilir. İnce deri ve deri çatlakları yeterli büzüşmeyi yapamıyacağı için istenen sonuç alınamaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

newspaper templates - theme rewards